Od nasionka do nasionka czyli jak zbierać nasiona rukoli
Zbieranie nasion ma dla mnie w sobie coś magicznego. To takie perpetum mobile – zasiejesz, zbierzesz, zasiejesz… Pełen kontakt z naturą. Niepotrzebne fabryki, niepotrzebni ludzie. Tylko usiąść i obserwować jak przyroda sama dba o to, by trwać. W tym roku nie planowałam zbioru nasion rukoli, rukola jednak planowała inaczej. Wysiałam ją w marcu do skrzynki po winie i od początku rosła na balkonie (nawet w czasie przymrozków). Gdy tylko nadeszło majowe ocieplenie, rukola wybiła w pędy kwiatowe. Proces produkcji nasion trwał trzy miesiące. Z przyjemnością obserwowałam, jak pojawiają się kwiatki, a potem łupinki z nasionami. Dziś, chciałabym podzielić się z Wami zdjęciami z całej drogi rukoli „od nasionka do nasionka”. Dowiecie się też jak i kiedy zebrać nasiona na kolejny wysiew 🙂
Zapraszam!
Nasiona rukoli wysiałam dokładnie 9 marca. Mimo przymrozków wystawiłam ją od razu na balkon.
Tak wyglądała po dwóch tygodniach – 23 marca 🙂
To już 7 maja, a zatem dwa miesiące od wysiania.
Kilka dni później, 13 maja, rukola zrezygnowała z tworzenia liści i „poszła w kwiaty”.
Kolejne 3 dni później, 16 maja. Widać już pierwsze kwiaty, łodygi mają wysokość 20-30 cm.
20 maja.
28 maja. Kwiaty rukoli opadły, pozostawiając łupinkę z nasionami.
2 czerwca.
10 czerwca. Łupiny stają się coraz grubsze.
27 czerwca. Łupiny zaschły, nasiona są zatem już dojrzałe i gotowe do zbioru.
Jak zbierać nasiona rukoli?
Przy zbieraniu nasion należy przestrzegać kilku prostych zasad:
- nie zbieramy nasion roślin, które były oznaczone jako F1 (sprawdźcie na opakowaniu nasion, które wysialiście). Symbolem tym oznacza się rosliny wyhodowane jako „mieszańce”. Wyhodowana przez nas w drugim pokoleniu roślina (oznaczona już jako F2) może nie powtórzyć cech rośliny matki.
- nasiona zbieramy w suchy dzień, najlepiej popołudniu/wieczorem gdy nie ma już porannej rosy.
- do zbioru wybieramy tylko zdrowe i dorodne rośliny.
Przed przystąpieniem do pracy przygotujcie białą kartkę i wybierzcie zaciszne miejsce (podmuch wiatru/przeciąg mogą Wam utrudnić pracę :))
Nasiona są dojrzałe gdy łupiny wyschną i zmienią kolor na brązowy. Przy lekkim dotknięciu łupiny rozpadają się, a ze środka wysypują się nasiona.
Oddzielamy nasiona od łupinek i innych pozostałości rośliny. Nasiona pakujemy do koperty, słoika lub innego pojemnika. Jeśli zamierzacie przechowywać w szczelnym pojemniku, pozwólcie nasionom doschnąć jeszcze przez kilka dni.
Z tej jednej skrzyneczki udało mi się zebrać tyle nasion 🙂
Kopertę(pojemnik) koniecznie opiszcie(roślina/odmiana/data zbioru).
Na koniec bonus – test kiełkowania samodzielnie pozyskanych nasion! Jeśli nie pamiętacie po co robić test kiełkowania – zajrzyjcie tutaj!
Kiełkowanie na 100%! W ciągu 6 dni wszystkie nasiona wykiełkowały 🙂
Podzielcie się swoimi doświadczeniami z rozmnażaniem roślin 🙂
Jeśli spodobała się Wam moja podróż przez życie rukoli, polubcie proszę mój profil na Facebook’u 🙂 Zachęcam także do obserwowania mnie Instagramie. Bądźcie na bieżąco!
Mam pytanie: dlaczego z nasionek nie wyrosły liście rukoli które widuje się w sklepach i dodaje do sałatek?
Każda z osób podkreśla,że rukola jest bardzo łatwa w uprawie.Ja w tym roku wysiałam rukolę 2 razy w marcu i w maju.Wyrosła na ok 2 cm.Roślinki były bardzo wiotkie.Zaczęły się przewracać i usychać mimo podlewania.