Jak uprawiać cebulę dymkę na szczypiorek

Dla zmęczonych pomidorowym wyzwaniem mam dziś małą odmianę. Proste, smaczne i przede wszystkim przynoszące szybkie efekty. Uprawa szczypiorku z cebulki dymki. Cebula dymka to po prostu mała cebulka, a jej dziwna nazwa pochodzi – jak głosi legenda – od zadymiania młodych cebul, co miało powstrzymywać je od wypuszczania kwiatostanów. Dymkę znajdziecie wiosną w każdym centrum ogrodniczym i większości  hipermarketów. Ja kupiłam odmianę snowball, opakowanie 250 gram. Szczypiorek można uprawiać także ze zwykłej cebuli dostępnej w warzywniaku, jednak w doniczce/naczyniu zmieści jej się po prostu mniej, no i… nie wygląda tak uroczo :).

IMG_5487

Potrzebujemy:

  • doniczki (najlepiej z otworami w dnie umożliwiającymi odpływ wody);
  • ziemi;
  • drenażu (keramzyt, kamyczki);
  • cebuli dymki.

Untitled design (2)
Na dnie doniczki układamy około 2 cm warstwę drenażu (u mnie mniej) a następnie wsypujemy ziemię (ja przed wsypaniem ziemi położyłam dodatkowo kawałek agrowłókniny tak, by ziemia nie zasypała mi całego keramzytu – nie jest to jednak konieczne).
Copy of Photo Collage – Untitled Design

W ziemię wciskamy cebulki, tak do połowy ich wysokości lub ciut bardziej. Nie mogą być posadzone zbyt płytko, gdyż wyrastające korzenie wypchną cebulkę do góry.

IMG_5532

Podlewamy i…

IMG_5528

… czekamy 🙂

IMG_5967 5dni

Tak wygląda szczypiorek po 5 – ciu dniach.

IMG_6220 10dni

A tak po 10 – ciu.

IMG_6311

Ścinając szczypiorek staram się ucinać jednorazowo jedno źdźbło z jednej cebulki. Wydaje mi się, że wtedy szczypiorek lepiej odrasta i nie zabieram cebulkom całej energii życiowej. Gdy cebulka przestaje wypuszczać nowe pędy, usuwam ją i w jej miejsce sadzę nową.

Smacznego!

You may also like...

1 Response

  1. Ania pisze:

    Świetna alternatywa dla kupowania wcale nie taniego szczypiorku w markecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *