Rozsada pomidorów – przesadzamy!

W moim poprzednim wpisie o pomidorach (o, tutaj) pokazywałam Wam, że część moich pomidorów miała długie, wątłe łodygi i wyglądała dość pokracznie w swoich małych doniczkach. Był to zatem najwyższy czas, by sadzonki przesadzić do większych pojemników. Ten zabieg ma na celu przede wszystkim skorygowanie „wybiegnięcia”, a także pozwala roślinom na wytworzenie mocniejszego systemu korzeniowego. Rośliny sadzimy bowiem głębiej, niż rosły do tej pory, tj. aż po liścienie (to ta pierwsza para podłużnych liści, odróżniająca się od tych postrzępionych, typowo pomidorowych). jak przygotowac rozsade pomidorówNa początek przygotowałam sobie: nowe doniczki (wymiary około 8 cm x 8 cm x 8 cm), ziemię (nadal używałam ziemi do wysiewu i pikowania) oraz tabliczki z nazwami pomidorów.

jak zrobić rozsadę pomidorówDo doniczek wsypujemy garść ziemi (jeszcze nie wypełniamy w całości) i robimy bardzo głęboką dziurę.

jak zrobić rozsadę pomidorów, jak przesadzić pomidory

Roślinki najlepiej wyjmować łyżeczką. Trzeba podważyć je ostrożnie, tak by wyjąć jak najwięcej ziemi i uszkodzić jak najmniej korzeni.

jak zrobić rozsadę pomidorów, jak przesadzać pomidory

Roślinkę sadzimy jak najgłębiej się da. Jeśli łodyga jest naprawdę długa (jak u mnie), można posadzić pod kątem (widać to na górnym zdjęciu po prawej). Na całej długości łodygi, która znajdzie się pod ziemią, pomidor wytworzy korzenie. W ten sposób zwiększy bryłę korzeniową, będzie bardziej stabilny i po prostu będzie lepiej rósł.

jak przygotować rozsadę pomidorów

Sadzonkę obsypujemy ziemią i ugniatamy. Jeśli sadziliśmy po skosie, możemy ją delikatnie wyprostować (tak, by nie złamać łodygi).

jak przygotować rozsadę pomidorów, sadzenie pomidorów

Podlewamy 🙂

jak zrobić rozsadę pomidorów, przesadzanie pomidorów

I gotowe!

jak uprawiac pomidory, jak zrobić rozsadę pomidorów, pomidory w doniczkach

Po tygodniu od przesadzenia wszystkie rośliny „nabrały masy”, mają grubsze łodyżki i nie przypominają samych siebie z poprzedniego wpisu 🙂

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *