Rozsada pomidorów – hartujemy i wysadzamy do donic

Połowa maja to czas, by znów poświęcić uwagę pomidorom. Moje pomidory nie mieszczą się już w doniczkach, a część wymaga podparcia – to nauczka na przyszłość, by nie spieszyć się z sianiem. Sadzonki z przeznaczeniem na parapet można wysadzać bez względu na pogodę. Te, które mają trafić na balkon też można przesadzać wcześniej, o ile mamy możliwość w razie przymrozków wstawić je do mieszkania. Jeśli nie, to tak samo jak pomidory przeznaczone do gruntu – najpierw hartujemy, a wysadzamy gdy nie ma już ryzyka przymrozków. Optymalny termin to ten po 20 maja. W tym roku przez chwilę wydawało mi się, że „zimna Zośka” nas ominie, ale prognoza pogody rozwiała moją nadzieję – temperatura w nocy ma spaść do 6° C. Takie ochłodzenie nie służy pomidorom i hamuje ich rozwój.

Przed wystawieniem pomidorów na balkon oraz oczywiście przed ich wysadzeniem do gruntu, należy je zahartować. Nagła zmiana warunków mogłaby być dla nich zbyt dużym szokiem, dlatego sadzonki należy stopniowo przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz. Około 7 – 10 dni przed planowanym sadzeniem ograniczam podlewanie i rozsadę wystawiam na balkon – najpierw na kilka godzin, później na dłużej, aż w końcu zostawiam je na noc (chyba, że zapowiadają przymrozki lub duże ochłodzenie – wtedy absolutnie nie!). Po tym czasie pomidory powinny być gotowe na zmianę otoczenia.

Na początek pokażę Wam krok po kroku jak przesadzić pomidory do donic.

worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów,

W tym roku nie przestaję eksperymentować z donicami, w szczególności tymi z materiału. Na zdjęciu donica jutowa, nieprzepuszczająca wody, o pojemności 16 litrów. W dnie zrobiłam dziurki nożyczkami. Pomidory karłowe (New Big Dwarf, Chocolate Champion i Bison) posadziłam w donicach 5 i 8 litrowych. Pomidory wysokorosnące Carbon, Super Snow White, Andrew’s Rahart Jumbo Red, Middle Tennessee Low Acid rosną w donicach 12 i 16 litrowych, natomiast Big Beef i Big Raspberry rosną razem w donicy 50 litrowej. Nie uprawiałam wcześniej żadnej z tych odmian, czy wybór donic był trafny okaże się po sezonie.

IMG_1634

Na dnie donicy obowiązkowo robimy  drenaż. Ja wykorzystałam woreczki z keramzytem, o których pisałam tutaj. Na zdjęciu woreczek w wersji okrągłej (zszyty na całej długości).

worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów,

Donicę wypełniamy podłożem. Podłoże może stanowić sama ziemia bądź też mieszanka ziemi i różnych dodatków, takich jak włókna kokosowe, perlit, keramzyt, hydrożel. Dodatki mają na celu poprawę struktury i właściwości ziemi. Dodanie np. perlitu powoduje spulchnienie oraz lepsze magazynowanie wody.

IMG_1641

Ja zdecydowałam się na dodanie perlitu w ilości około 1 litr perlitu na 15 litrów ziemi.

worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów, perlit jak stosować

Ziemię i perlit najlepiej wymieszać zanim całkowicie wypełnimy donicę, unikniemy rozsypywania 🙂

worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów, palik bambusowy

Do donicy od razu wstawiłam podporę zrobioną z tyczek bambusowych. Takie podpory można kupić w sklepach ogrodniczych za kilka złotych. Wstawienie ich na tym etapie zapobiegnie późniejszemu uszkodzeniu korzeni pomidorów.

jak głęboko sadzić pomdory, worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów, perlit, palikowanie, bambus

W ziemi robimy głęboki dołek, tak by sadzonkę posadzić jak najgłębiej, do wysokości pierwszych liści. Z zakopanej łodygi pomidor wypuści nowe korzenie. Wybierając sadzonkę należy pamiętać by wybierać sadzonki krępe, z grubą łodygą i intensywnie wybarwionymi liśćmi. Sprawdźcie czy na roślinie nie pojawiły się objawy chorobowe (plamy na liściach, nalot, sczernienie dolnej części łodygi) lub szkodniki (w szczególności mszyce).

worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów, perlit, donice jutoweSadzonki powinny być (wcześniej!) obficie podlane – pomoże im to złagodzić stres związny z przesadzaniem oraz zapobiegnie osypywaniu się ziemi z korzeni.

worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów, sadzonki pomidorów

Sadzonkę wyjmujemy odwracając doniczkę i delikatnie ją ściskając. Jeśli korzenie rośliny wyszły przez dziurki należy je delikatnie oderwać.

worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów,

Po wyjęciu sadzonki bardzo delikatnie rozluźniamy bryłę korzeniową.

IMG_1654 (1)

Sadzonkę wkładamy do przygotowanego dołka. Uzupełniamy ziemią i dociskamy mocno rękami wokół łodygi.

worek jutowy, pomiidory w donicach na balkonie, uprawa pomidorów, worki jutowe, perlit

Na koniec roślinę obficie podlewamy (zdecydowanie bardziej obficie niż na zdjęciu!), uważając by nie moczyć liści.

jak uprawiać pomidory w donicach

Stawiamy w słonecznym miejscu i nie zapominamy o podlewaniu.

 

You may also like...

1 Response

  1. Początkująca ogrodniczka pisze:

    No i fajnie, moje tez juz spore chociaz troszke później siałam, więc też juz powoli zabieram sie za ogarnianie,które gdzie „wylądują”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *