Jak przygotować rozsadę pomidorów – krok po kroku

W kalendarzu połowa marca, najlepszy moment by zająć się przygotowaniem rozsady pomidorów. Pomidory sadzi się do gruntu (bądź wystawia na balkon) w okolicy 15-20 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Przygotowanie sadzonek zajmuje około 6-8 tygodni, zatem mniej więcej w połowie marca jest najlepszy czas na wysianie nasion. Ci, którzy planują uprawę na parapecie mogą spróbować wcześniejszego wysiewu (wszak nie są zależni od temperatury na zewnątrz) – najwcześniej z końcem lutego. Wczesy wysiew nie gwarantuje jednak szybszego plonu – jeśli roślinki będą miały za mało słońca będą się nadmiernie wyciągały i będzie trzeba je przy przesadzaniu posadzić głębiej. Bardzo prawdopodobne, że później wysiane roślinki szybko dogonią te „lutowe”. Nie wysiewajmy też zbyt późno – by pomidory zdążyły dojrzeć przed zimą trzeba to zrobić najpóźniej do połowy kwietnia.

 W tym roku ogarnęło mnie istne pomidorowe szaleństwo i kupiłam 10 odmian pomidorów (dla ścisłości: kupiłam 9, a 10-tą dostałam gratis :)). Planuję uprawiać po jednym krzaczku każdej odmiany, wysiewam zatem po 4 nasionka jednego rodzaju. Z czterech sadzonek – o ile wszystkie nasionka wykiełkują – wybiorę najsilniejszą roślinkę, a resztę rozdam znajomym ;). Przy takiej ilości najwygodniej jest siać po jednym nasionku do doniczki – nie będzie potem potrzeby pikowania. Innym sposobem jest wysiew nasion do kuwety (płaskiego pojemnika) i późniejsze pikowanie (czyli przesadzanie) roślinek do pojedynczych doniczek.

Przedstawię Wam mój sposób przygotowania rozsady.

IMG_6459v2

Potrzebujemy:

 • doniczek do produkcji rozsady (lub kubeczków po jogurcie itd);
 • ziemi do wysiewu i pikowania;
 • nasion.

Przypomnę, że jeśli zamierzacie użyć nasion samodzielnie pozyskanych bądź nie jesteście pewni ich świeżości, warto przeprowadzić próbę kiełkowania – szczegóły tutaj, a później wysiać już podkiełkowane nasionka.

pomidory rozsada wielodoniczka

Używam takiego trzy częściowego zestawu – wielodoniczki, podstawka i przykrywka. To bardzo wygodne rozwiązanie – doniczki można łatwo przenosić, przeciekająca woda nie wylewa się, a przykrywka po zdjęciu nie zajmuje dodatkowego miejsca.

IMG_6468v2

Doniczki powinny mieć dziurkę w dnie, umożliwiającą odpływ nadmiaru wody. Jeśli używamy kubeczków po jogurcie – możemy ją zrobić śrubokrętem :). Używam też wielodoniczek bez dziurki, jednak podlewanie wymaga wręcz aptekarskiej precyzji 🙂

IMG_6470v2

Doniczki wypełniamy ziemią. Jeśli pomidory to jedyne co zamierzamy uprawiać w tym sezonie, nie musimy inwestować w dwa rodzaje ziemi i kupować 20 litrów ziemi do wysiewu i pikowania. Możemy wysiać od razu w ziemi „docelowej” (choć ja wówczas zwiększyłabym ilość wysianych nasion, tak na wszelki wypadek). Najważniejsze by ziemia była dobrej jakości – ta inwestycja na pewno nam się zwróci.

IMG_6474v2

Ziemię podlewamy – jak zawsze – przed nasionami, aby woda nie wypłukała ich na dno.

Untitled design (1)

Do każdej komórki wkładamy jedno nasionko i delikatnie wciskamy (tak by było przykryte około 0,5 cm warstwą ziemi).

IMG_6465v2

Jeśli wysialiście kilka odmian – koniecznie je opiszcie (i to najlepiej od razu 🙂 ).

rozsada pomidory znaczniki

I gotowe!

IMG_6486v2

Na koniec możemy nałożyć przykrywkę albo folię spożywczą. Wietrzymy dwa razy dziennie by usunąć wilgoć i nie dopuścić do rozwoju pleśni. Jak pokażą się pierwsze kiełki (po około 5 dniach), zdejmujemy przykrywkę i stawiamy w słonecznym miejscu. Pamiętajcie, że pomidory bardzo potrzebują słońca! Najlepiej rosną w temperaturze około 20° C (wyższa temperatura także może powodować „wybiegnięcie” sadzonki). Jeśli wszystko pójdzie dobrze, za kilka tygodni będziemy przesadzać sadzonki do większych doniczek – cały „plan prac” znajdziecie tutaj.

I nie zapomnijcie o podlewaniu!

You may also like...

4 komentarze

 1. Początkująca ogrodniczka balkonowa pisze:

  Takie słodkie kolory w „rolnictwie” to mija odmiana, kolory doniczek i konewki bardzo dobrze nastrajają 🙂 no i oczywiście zachęcaja do wioesennych działań:)

 2. Ania pisze:

  Bardzo ładne zdjęcia! Na pewno zajrzę tu jeszcze nie raz.

 3. Kam pisze:

  Witam, czy mogę wiedzieć skąd ten potrójny zestaw – wielodoniczka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *