5 zasad jak wybrać sadzonkę w sklepie ogrodniczym

Rozpoczął się gorący sezon we wszystkich sklepach ogrodniczych. Na parkingach już od świtu brakuje miejsc, w środku tłumy ludzi krążą w poszukiwaniu roślin. W tym zamieszaniu nietrudno ulec pośpiechowi i kupić pierwszą lepszą sadzonkę. By później nie żałować (wszak sezon jest tylko jeden w roku!), przystańcie na chwilę i poświęćcie roślinom odrobinę uwagi – to inwestycja, która zwróci się z nawiązką.

Przygotowałam dla Was listę pięciu kluczowych zasad przy wyborze sadzonki. Bazowałam głównie na moich doświadczeniach z sadzonkami warzyw i krzewów owocowych (głównie poziomek ;)), ale są na tyle uniwersalne by pomóc Wam w wyborze pozostałych roślin.

1. Wybierzcie sklep

Zanim wybierzecie się na „polowanie” warto wybrać sklep, który cieszy się dobrą opinią. Jeśli po wejściu do środka widzicie, że roślinki są poprzewracane, stoją w ścisku, a pracownicy niechętnie dzielą się informacjami lub nie mają wiedzy o sprzedawanych roślinach – lepiej poszukajcie innego miejsca.

zła sadzonka, mech w sadzonkach, centrum ogrodnicze, zakupy roślin, jak kupować rośliny

mech

2. Obejrzyjcie liście

Obserwując liście można najwięcej dowiedzieć się o zdrowiu rośliny. Wybierajcie te żywo zielone, bez dziur, plam i przebarwień. Mogą one świadczyć o chorobie, przesuszeniu lub przenawożeniu.

Zajrzyjcie pod spód liści, sprawdźcie czy nie kręcą się tam podejrzane robaczki. O ich obecności świadczą też dziury w liściach, zniekształcenia, bąble. Zobaczcie czy liście nie są pokryte podejrzaną (najczęściej lepką) substancją.

Nigdy nie kupujcie niepewnych sadzonek – choroby i pasożyty mogą zarazić inne rośliny w Waszym ogrodzie!

zła sadzonka, mech w sadzonkach, centrum ogrodnicze, zakupy roślin, jak kupować rośliny

prawidłowa bryła korzeniowa

3. Obejrzyjcie korzenie

Nie kupujcie sadzonki jeśli korzenie są brązowe (zgniłe), mają nieprzyjemny zapach bądź same się rozpadają. Korzenie powinny być jasne, mocne i wypełniać całą doniczkę (ale nie powinny zawijać się dookoła niej i wychodzić każdą możliwą dziurką). Roślina ze słabymi korzeniami urośnie mniejsza i da mały plon.

zła sadzonka, mech w sadzonkach, centrum ogrodnicze, zakupy roślin, jak kupować rośliny

przerośnięte korzenie

4. Sprawdźcie ziemię w doniczce

Zwróćcie uwagę na wilgotność ziemi, nie powinna być ani zbyt sucha ani zbyt mokra (przypominająca błoto) – obie sytuacje są niekorzystne dla rośliny i mogą źle wpłynąć na późniejszy wzrost. Wybierz tą sadzonkę, w której nie ma chwastów ani mchu. Ich obecność świadczy o braku dbałości o rośliny, a mech wskazuje, że sadzonka już od dawna czeka na klienta.

zła sadzonka, mech w sadzonkach, centrum ogrodnicze, zakupy roślin, jak kupować rośliny

5. Porównajcie z innymi

Pamiętajcie, że szukacie sadzonki nie modelki ;). Nie wybierajcie tych chudych i wysokich – może to świadczyć o niedoborach światła, zbyt wysokiej temperaturze lub przenawożeniu. Takie sadzonki są słabsze, łatwo się łamią, często wymagają podpór. Wybierzcie te niższe, z grubą łodygą i większą ilością liści.

wybór sadzonki, sklep ogrodniczy, pomidory rozsada,

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *