4 sprawdzone sposoby na suszenie ziół, w tym jeden błyskawiczny

Sezon w pełni, ziołowe donice i rabatki cieszą oczy. Każdego dnia podskubuję listki mięty i bazylii, by zrobić wodę smakową (przykładowy przepis tutaj). Obrywam gałązki majeranku, by ożywić sos ze świeżych pomidorów (jeszcze nie moich ;)). A czasem wychodzę na balkon tylko po to, by „przejechać” ręką po macierzance i poczuć jej obłędny zapach.

Jak najlepiej przechowywać zioła, by móc cieszyć się ich aromatem także po sezonie? Metod jest kilka, można je suszyć, mrozić lub robić z nich przetwory (jak np. ziołowy olej lub ocet).  Dziś chciałabym pokazać Wam cztery sprawdzone sposoby na suszenie ziół. Suszenie jest metodą najprostszą i najbardziej rozpowszechnioną. Trzeba jedynie pamiętać, że smak ziół suszonych (a także ich właściwości np. lecznicze) jest inny niż ziół świeżych. Inny, co nie znaczy gorszy!

Po ususzeniu zioła powinny się kruszyć, ale nie rozpadać na pył. Kolor powinien być możliwie naturalny. Jeśli liście zrobiły się brązowe to znaczy, że suszyliśmy za długo lub w zbyt wysokiej temperaturze.

Suszone zioła przechowujemy w szczelnym pojemniku, najlepiej szklanym.

Metoda 1: suszenie ziół na świeżym powietrzu

Zioła na świeżym powietrzu możemy suszyć w sposób najprostszy tzn. związać za ogonki i powiesić w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej nie bezpośrednio na słońcu. Metoda ta sprawdza się świetnie w przypadku takich ziół jak rozmaryn, mięta, oregano.

jak suszyc ziola, jak przechowywac ziola, przedluzanie trwalosci ziol, bazylia, majeranek

Problem zaczyna się gdy suszymy nie całe łodyżki, a jedynie ich listki. Aby ułatwić sobie pracę zaczęłam suszyć zioła w woreczkach – można użyć woreczków bawełnianych lub lnianych. Ja uszyłam woreczki z tiulu, którego kilka rolek zostało mi po projekcie „szyciowym”.

jak suszyc ziola, jak przechowywac ziola, przedluzanie trwalosci ziol, bazylia, majeranek, suszenie ziol w woreczkach tiulowych

Suszenie ziół w ten sposób trwa około jednego do dwóch tygodni.

Metoda 2: suszenie ziół w piekarniku

Zioła układamy cienką warstwą na papierze do pieczenia. Piekarnk ustawiamy na najniższą temperaturę (ja dodaję jeszcze termoobieg). Drzwiczki lekko uchylamy (by umożliwić ujście pary wodnej) i zostawiamy zioła na kilka godzin. Suszymy jeden rodzaj ziół na raz, by uniknąć mieszania się aromatów.

jak suszyc ziola, jak przechowywac ziola, przedluzanie trwalosci ziol, bazylia, majeranek, woreczki z tiulu, suszenie w woreczkach, suszenie w piekarniku

Czas suszenia trwa kilka godzin i zależy od wielkości i wilgotności ziół. Co jakiś czas należy zajrzeć do środka i ocenić stopień wysuszenia.

Metoda 3: suszenie ziół w suszarce

Podobnie jak w piekarniku, zioła układamy cienką warstwą na tackach i włączamy suszarkę. Suszymy jednorazowo jeden rodzaj ziół i kontrolujemy stopień wysuszenia co jakiś czas.

jak suszyc ziola, jak przechowywac ziola, przedluzanie trwalosci ziol, bazylia, majeranek, woreczki z tiulu, suszenie w woreczkach, piekarniku, suszarce

Tak, wiem że to nie są zioła….

Czas suszenia także wynosi kilka godzin, w zależności od rodzaju i wilgotności ziół.

Metoda 4: suszenie ziół w kuchence mikrofalowej

Ta metoda jest najbardziej kontrowersyjna, ale nie można odmówić jej skuteczności. Suszenie trwa dosłownie chwilę! Warstwę ziół układamy pomiędzy dwoma papierowymi ręcznikami i wstawiamy do kuchenki. Ja moją kuchenkę ustawiam na moc 400W. Czas suszenia zależy od rodzaju zioła. przykładowo listki bazylii suszyły się około jednej minuty, gałązki koperku ponad dwie. Najlepiej wcześniej przeprowadzić testy, gdyż dużo zależy też od samej kuchenki.

jak suszyc ziola, jak przechowywac ziola, przedluzanie trwalosci ziol, bazylia, majeranek, woreczki z tiulu, suszenie w woreczkach, mikroweli, mikrofali, kuchence mikrofalowej jak suszyc ziola, jak przechowywac ziola, przedluzanie trwalosci ziol, bazylia, majeranek, woreczki z tiulu, suszenie w woreczkach, mikroweli, mikrofali, kuchence mikrofalowej jak suszyc ziola, jak przechowywac ziola, przedluzanie trwalosci ziol, bazylia, majeranek, woreczki z tiulu, suszenie w woreczkach, mikroweli, mikrofali, kuchence mikrofalowej jak suszyc ziola, jak przechowywac ziola, przedluzanie trwalosci ziol, bazylia, majeranek, woreczki z tiulu, suszenie w woreczkach, mikroweli, mikrofali, kuchence mikrofalowej

Pamiętajcie, by podpisać pojemniki, w których przechowujecie zioła. Czasem nawet własny nos może nas zawieść 😉

Zapraszam Was także do obserwowania mojego konta na Instagramie. Znajdziecie tam ciekawe zdjęcia i aktualności z mojego ogródka :).  Nie zapomnijcie także „polajkować” mnie na Facebook’u :). Bądźcie na bieżąco!

 

You may also like...

4 komentarze

  1. Adres Wyobraźnia pisze:

    Najbardziej podoba mi się ten sposób z woreczkami ; ) Chyba z powodów estetycznych, hehehe ; ) Musi to ładnie wyglądać ; )

  2. Ewa pisze:

    A co z mycie liści mięty przed suszenie?

  3. Babeczka pisze:

    Bardzo ciekawy jest pomysł z mikrofalówka i chociaż wolę tradycyjne metody, to pewnie wypróbuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *